sobota, maj 04, 2024

Dbamy o naszą planetę.

Temat kompleksowy: Dbamy o naszą planetę.

Temat dnia:Planeta ziemia.

1.”Natura czy człowiek” - zabawa dydaktyczna .
Na kartce rysujemy drzewo i człowieka .Następnie wymieniamy dziecku różne nazwy i prosimy ,żeby dopasowało albo do drzewa jako produkt naturalny albo do człowieka jako wytwory ludzkie. Następnie wyjaśniamy czym jest produkt naturalny -stworzony przez przyrodę, a czym wytworzony przez ludzi.
Nazwy przedmiotów: reklamówka ,piłka,długopis,kartka,papier po cukierku,łyżka,ścierka,gąbka,skarpetka,śruba,samochód ,zabawka,lalka,mis,puszka,butelka,liście ,gałązki ,źdźbło trawy,cebula,jabłko,kora,słoma,siano,burak,ziemniak,kamień,orzech,muszelka,
pióro.
W zabawie można wykorzystać inne przedmioty dostępne w domu ,można ją również przeprowadzić na dworze wykorzystując znajdujące się tam przedmioty naturalne i wytworzone przez człowieka.

2. Praca z kartą pracy – karta pracy
Ćwiczenie logicznego myślenia,poszerzanie wiedzy ogólnej ,doskonalenie zdolności grafomotorycznych,określanie ,które obiekty i zachowania są przyjazne środowisku a które stworzył człowiek i ,które zachowania są szkodliwe dla naszej planety.

3. „Człowiek i jego działanie”- obejrzyj film

Pytania do dzieci:
Jacy strażnicy występują w filmie?
Co stało się na wsi w filmie?
Jak pomogli strażnicy?
Czy człowiek musi dbać o ziemię?
Co należy zmienić żeby na ziemi było czyściej?

4.Praca z kartą pracy – karta pracy
Narysuj w ramce z kwiatkiem obiekty,które pochodzą z natury ,a w ramce z nożyczkami przedmioty stworzone przez czlowieka.

5.Dla dzieci chętnych - „Jak człowiek zmienił świat” -praca plastyczna, dowolna techniką.
Dzielimy kartkę na pół rysując kreskę na środku, z jednej strony dziecko rysuje świat naturalny, z drugiej zmieniony przez człowieka.

Miłej pracy:
Agnieszka Pierzak
Katarzyna Ucieklak- Tomala.

Więcej w tej kategorii: « Produkty Ekologiczne Ekologiczny dom »