sobota, kwiecień 20, 2024

Zakochany w syrenie

Tematyka tygodnia: MOJA OJCZYZNA
Temat dnia: Zakochany w syrenie

Dziś ruszamy w podróż po Polsce. Zaczynamy od stolicy naszego kraju czyli…. WARSZAWY. Czy wiecie skąd pochodzi jej nazwa oraz jakie są najbardziej znane miejsca w naszej stolicy. Tego dowiecie w najbliższych dniach. Zaczynamy.

1. „Mój kraj to Polska” – zacznijmy od małego przypomnienia. Pokolorujcie według własnego pomysłu nazwę naszego kraju. Wiecie już jak wygląda nasza flaga ją też ozdóbcie czymś w kolorach białym i czerwonym.
Plik: Polska kolorowanka

2. „Wars i Sawa”
Posłuchajcie teraz opowiadania o kolejnych przygodach Olka i Ady a dowiecie się skąd pochodzi nazwa stolicy naszego kraju.

Plik: opowiadanie

Następnie postarajcie się odpowiedzieć na pytania:
• O czym dowiedziała się Ada w Przedszkolu?
• Kto pomógł jej przedstawić legendę?
• Od czyich imion powstała nazwa Warszawa?
• Kim był Wars?
• Kim była Sawa?

3. Warszawska syrenka
Poćwiczmy teraz trochę sprawność ręki.
• 5 latki wykonują zadania w kartach pracy, cz. 4, str. 29
• 4 latki kolorują według wzoru poniższy obrazek

Plik: syrenka

4. „Co można tam robić?
Teraz proponuję Wam zabawę słowną, która ma na celu lepsze poznanie niektórych regionów naszego kraju oraz ich cech charakterystycznych. Starajcie się podczas tego zadania zwrócić szczególna uwagę na poprawność konstrukcji zdania. Ważne jest też, aby dzieci (zwłaszcza 5 latki) wypowiadały się całymi zdaniami.
W zabawie tej pomocna będzie Wam poniższa mapa Polski. Przyjrzyjcie się jej uważnie a następnie:
• Przeczytajcie wspólnie nazwy niektórych miast
• Zwróćcie uwagę na kolory (brązowy, zielony, żółty) i ich znaczenie
• Wskażcie gdzie znajduje się Morze Bałtyckie. Po czy to poznaliście?
• Wskażcie gdzie znajdują się góry? Po czym to poznaliście?
Kiedy już dokładnie poznacie mapę pobawcie się w zgaduj zgadują. Opowiadajcie o danym miejscu (gdzie się znajduje, co można tam robić) a wasz partner musi wskazać je na mapie albo nazwać. Potem następuje zamiana osoba opowiadająca teraz zgaduje, zgadująca – opowiada. Trochę jak kalambury.
To trudne zadanie, ale teraz będzie takich coraz więcej. To takie przygotowanie przed „zerówką” Cierpliwości Kochani.

5. Na zakończenie proponuję posłuchać jeszcze raz legendy o Syrence Warszawskiej.

Obejrzyjcie też krótkie filmy o innych polskich legendach.
• Legenda o Smoku Wawelskim

• Legenda o Złotej Kaczce

• Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Powodzenia