piątek, kwiecień 26, 2024

Cały rok na wsi

Temat dnia: Cały rok na wsi

1. Proponuję kilka ćwiczeń na dobry początek dnia. Wygibasy z naszej klasy- równowaga

2. Cztery pory roku – piosenka

3. Nauczmy się na pamięć krótkiego wierszyka.

Zieloną łąką idzie wiosna, jest kolorowa i radosna.
Żółte słońce mocno świeci, to jest lato, drogie dzieci.
Czerwień liści dookoła, to już jesień do nas woła.
Biało, biało, coraz bielej, to dzięki zimie jest weselej.

4. Rok na wsi – opowiadanie
Jesień -Dni robią się coraz krótsze i należy się spieszyć, by ze wszystkim zdążyć. Trzeba zwieźć ostatnie zbiory, zebrać owoce i zaorać pola. Jesień to czas zbiorów ziemniaków, buraków, a także czas zbiorów jabłek i gruszek w sadzie. W warzywniku gospodyni ścina kapustę i wyrywa marchewki. Rolnik wkrótce zaorze pole i zasieje nowe zboże
Zima -Jest zimno i dni są krótkie. Przyroda odpoczywa. Zwierzęta muszą być trzymane w ciepłych pomieszczeniach. Rolnik przycina gałęzie drzew i rąbie drwa na opał. Potem suszy je i składuje. Jest mróz i na łąkach nie ma już trawy. Krowy zostają w oborze, a rolnik karmi je sianem.
Wiosna -Trawa już się zieleni i zwierzęta wychodzą na łąkę. Zboża posiane jesienią już wzeszły i potrzebują składników odżywczych, dlatego rolnik rozsypuje na polu nawóz. Wiosna to czas narodzin. W gospodarstwie rodzą się: kurczęta, cielęta i źrebięta.
Lato - Lato na wsi to czas żniw czyli ścinania i zbierania zboża, sianokosów i wielu innych prac. Sąsiedzi pomagają sobie nawzajem. Gospodyni w warzywniku zbiera pomidory, fasolkę i sałatę. Zrywa się część najmniejszych jabłek, aby pozostałe były dorodniejsze.

5. Cztery pory roku- plakat. Drodzy rodzice podzielcie kartkę na cztery części (pory roku). W każdej z nich niech dzieci narysują elementy charakterystyczne dla danej pory roku.

6. Skąd się wzięło mleko- Jak produkowane jest mleko

7. „Tylko nic nie mówcie krowie”- (fragment) Halina Szayerowa

Nabiał – produkt smaczny, zdrowy.
Dostajemy go od krowy.
Tylko nic nie mówcie krowie.
Jak się krowa o tym dowie,
to się jej przewróci w głowie
i gotowa narozrabiać.
I przestanie nabiał dawać,
czyli: masło, mleko, sery,
i śmietanę na desery! [...]

8. Mini memory -ćwicz. Na spostrzegawczość

9. Trzy świnki -bajka

10. Dzieci wiele razy wspólnie opowiadały bajkę o trzech świnkach do ilustracji w linku. Może tym razem uda się opowiedzieć bajkę rodzicom ?