poniedziałek, kwiecień 29, 2024

"Zapraszamy do nas ptaki!"

Witamy serdecznie,

Drodzy Rodzice i Dzieciaki nadal pozostajemy w tematyce wiosennej. Przypominamy, że są to propozycje do wykorzystania w miarę możliwości, czasu i potrzeb. To WY decydujecie.

1. Na początek garść zagadek:

Stoi sobie w trzcinach, wdzięcznie szyję zgina,

w wodzie się nie tapla, bo nie kaczka to, lecz… (czapla)

W piękny fraczek ubrana nad stawem zatacza kółka.

Lata nisko – deszcz wróży czarno-biała… (jaskółka)

Podrzuca innym jajka ptasia mama – szachrajka,

ma szaro-czarne piórka i kuka – to… (kukułka)

Żółty dziób, brunatne pióra, mógłby śpiewać w wielu chórach,

bo ma melodyjny głos i szybko się uczy… (kos)

Gdy mówi „coś bym dziś zjadł”, to zwykle szuka żab,

rozpoznasz go po klekocie. Już wiesz, kto to? Tak! To… (bociek)

2. Na podanej ilustracji (załącznik) (do fragmentu wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”) odszukaj i nazwij te ptaki, które rozpoznajesz.

Ilustracja

Oczywiście mogą Państwo pomóc w nazwaniu wszystkich ptaków. W pliku zamieszczony jest cały wiersz do posłuchania.

3. Z ciepłych krajów powracają ptaki, które odleciały tam na zimę. Uporządkuj historyjkę obrazkową i opowiedz co widzisz na ilustracjach. ( Drodzy Rodzice z 4 ilustracji 3 muszą być bezwzględnie w odpowiedniej kolejności. Jednak, znając wyobraźnię naszych Sówek, ilustracja przedstawiająca bociany latające nad łąką może znaleźć się zarówno na początku jak i na końcu historyjki. Pozwólcie dzieciom to uargumentować. ? Historyjka w załaczniku

Historyjka

4. Praca przestrzenna „Bocian”.

Potrzebne będą: biały karton, rolka po papierze toaletowym, biały talerzyk lub koło wycięte z białego kartonu, czarna i czerwona farba lub czarna i czerwona kredka, klej. ( Instrukcja w formie zdjęć)

Instrukcja

5. Posłuchaj piosenki „Ptak nijaki" Jacka Skubikowskiego (link poniżej)

Piosenka

Pomyśl jak mógł wyglądać Ptak, który lubił tańczyć. Narysuj go, używając radosnych kolorów.

6. Coś do posłuchania. W poniższym pliku znajduje się coś do posłuchania o Wiośnie. Fragment "Z przygód Krasnala Hałabały"

Powodzenia.

Pozdrawiamy Was Sówki kochane oraz waszych rodziców