piątek, kwiecień 26, 2024

Dania też leży w Europie

Tematyka tygodnia: Moja Ojczyzna
Temat dnia: Dania też leży w Europie

Dziś zabiorę Was do innego europejskiego kraju, a mianowicie do Danii. Zanim jednak rozpoczniemy podróż zapraszam na małą rozgrzewkę

1. Zabawy z poduszkami
Potrzebne będą 4 poduszki i ktoś do wspólnej zabawy. Do dzieła!

2. Zabawy z gazetami
Potrzebna będzie gazeta lub ulotka (np. z Lidla)
• Dzieci przeskakują obunóż przez rozłożoną gazetę
• Dzieci skaczą na jednej nodze wokół gazety
• Dzieci zwijają gazety w kulki i dmuchają w nie, tak aby turlały się po podłodze
• Dzieci wrzucają papierowe kulki do pojemnika (miski, wiaderka, kosza na śmieci).

3. Dania i duńskie bajki
Na początek przyjrzyjmy się bliżej mapie Europy (źródło: wikipedia.org). Postarajcie się z pomocą Rodziców znaleźć na niej Polskę i Danię.

Plik: mapa Europy

• Jak myślicie czy Dania jest większa czy mniejsza od Polski?
• Czy wiecie jakim językiem tam się posługują? Tak to język duński. Posłuchajcie kilku słów w tym języku:
• A teraz przyjrzyjcie się duńskiej fladze (źródło: wikopedia.org).

Plik: flaga
Jakie kolory tam występują? Czy znasz kraj, który również na swojej fladze ma kolor biały i czerwony? Brawo to flaga Polski! Przyjrzyjcie się im uważnie i powiedzcie czym się różnią?
Plik: flagi

4. Duński baśniopisarz
Teraz zabieram Was do świata baśni. W Danii bowiem urodził się i tworzył jeden z najbardziej znanych na całym świecie baśniopisarzy – Hans Christian Andersen. Z pewnością znacie mnóstwo jego utworów. To między innymi: Calineczka, Królowa Śniegu, Brzydkie Kaczątko, Dzikie Łabedzie, Słowik.
Posłuchajcie teraz bajki o pewnej księżniczce z utworu Pana Andersena.

Plik: Księżniczka na ziarnku grochu

Po wysłuchaniu opowiadania odpowiedzcie na pytania:
• Z kim chciał ożenić się książę?
• Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?
• Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?
• Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?

5. Bawimy się słowami
Wycinamy obrazki ze zwierzętami i elementami pogody i nazywamy. Możemy podzielić ich nazwy na sylaby, wyróżnić pierwszą i ostatnią głoskę, przegłoskować. Następnie wkładamy je do dwóch osobnych koszyków.
Jako pierwszy losuje rodzic. Wyciąga po jednym kartoniku z obrazkiem z każdego koszyka. Jeżeli wylosowane obrazki przedstawiają, np. deszcz i koguta, to otrzymamy następujące możliwości połączenia nazw obrazków: deszczowy kogut, koguci deszcz, deszczokogut. Następnie obrazki losują dzieci.
Jest to bardzo kreatywna a jednocześnie rozwijająca zasób językowy zabawa dla całej rodziny. Świetna gra na deszczowe dni lub długie zimowe wieczory. Dobór elementów w koszykach może być różny.
Przesyłam Wam do wyboru dwa zestawy ze zwierzętami.

Plik: elementy pogody
Plik: zwierzęta
Plik: zwierzęta 2

6. Dla chętnych:
Plik: Ukryte liczby

7. Za zakończenie mam dla Was linki z bajkami H.CH. Andersena.

• Księżniczka na ziarnku grochu: Zobacz
• Calineczka: Zobacz
• Nowe szaty cesarza: Zobacz
• Brzydkie kaczątko Zobacz