czwartek, marzec 28, 2024

Jak powstaje papier?

Temat dnia: Jak powstaje papier?

Piosenka „Bajeczki”- CD

Zagadka:
Są tam duże drzewa oraz grzybki małe.
Co to jest za miejsce?
Wiecie doskonale. (Las)
- Co powstaje z drzew? (dzieci mogą wymieniać różne rzeczy)

Obejrzyjcie film:
1. Jak powstaje papier?

2.Ile to sylab? Karta pracy 4-latka str.31
Jeżeli (3- latki) dadzą radę, też mogą wykonać to zadanie

3. Masażyk relaksacyjny z rodzicem.
„Papiernia” - Natalia Łasocha

Wczesnym rankiem idź do lasu, - Dzieci palcami wskazującymi na przemian „spacerują” po plecach rodzica
drwal tam drzewa tnie. - Krawędzią dłoni delikatnie kreślą linię w poprzek jego pleców.
Potem wielką ciężarówką do papierni jadą pnie. - Pięść jednej dłoni przesuwają wzdłuż pleców.
Duży kawał drewna weź i długo nie czekaj, - Chwytają rodzica za ramiona.
na drobne kawałki porządnie go posiekaj. - Krawędziami obu dłoni delikatnie stukają go po plecach – od góry do dołu i od dołu do góry.
Dodaj barwnik, jaki chcesz, jeszcze klej i woda, - Delikatnie dotykają jego szyi, a następnie jednego i drugiego ucha.
w wielkiej kadzi to wymieszaj i masa gotowa. - Palcem wskazującym kreślą koła na plecach kolegi.
Teraz trudne jest zadanie, lecz się nie poddawaj,
na podłużnych sitach tę masę rozkładaj. - Palcami obydwu dłoni przesuwają od po plecach od góry do dołu.
Dużo cierpliwości teraz potrzebujesz,
masa schnie, a ty ją dzielnie po trochu wałkujesz. - Całą powierzchnią obu dłoni gładzą plecy od góry do dołu.
Kiedy papier już gotowy, zwiń go w wielkie bele,
taki papier co dzień ma zastosowań wiele. - Dobieracie się w pary. Jedna osoba z pary turla drugą po dywanie

4. „Papier jest…”- zabawa dydaktyczna. Potrzebne będą różne gatunki z papieru: gazety, papier toaletowy, tektura, chusteczki higieniczne, kartki z bloku itp. Oraz chustka do zasłonięcia oczu.
Dziecko z zasłoniętymi oczami określa cechy dotykanego papieru i próbuje odgadnąć do czego służy.

5. „Zabawy z papierem” – zabawa plastyczno-techniczna. np.: zwijanie kartki białego papieru w rulon i robienie z niej lunety, zgniatanie gazet w papierowe kule i rzucanie do celu (pudełka), ręką prawą i lewą

6„Jak powstaje papier ekologiczny” – eksperyment dla chętnych.
Potrzebny będzie różnego rodzaju papier: gazety, kartki, bibułę itp., sitko, gąbka, dwa kawałki tektury, wałek, wiaderko, woda
Zadaniem dzieci jest porwanie papieru na drobne kawałki. Następnie dzieci wkładają kawałki papieru do wiaderka. Rodzic zalewa je gorącą wodą i chwilę odczekuje, aż rozmiękną. Namoczony papier rozdrabnia mikserem do osiągnięcia gęstej papki. Papkę wylewa na sito tak, aby siatka została równomiernie pokryta cienką warstwą. Rodzic przyciska papkę kawałkiem tektury i odwraca. Delikatnie naciskając gąbką powierzchnię siatki, przenosi włókna papieru na tekturę. Papierową masę przykrywa drugim kawałkiem tektury i z pomocą wałka wyciska z niej wodę. Tak powstały papier pozostawia do wyschnięcia na rozłożonych kawałkach gazety.

7. „Luneta” – praca plastyczno-techniczna. Potrzebne będą: rolki po papierze toaletowym oraz kolorowy papier i różnego rodzaje kształty do ozdabiania. Zadaniem dzieci jest ozdobienie rolek w dowolny sposób. Następnie dzieci wykorzystują swoje lunety do zaproponowanej przez siebie zabawy.
• rolki po papierze toaletowym, kolorowy papier, różnego rodzaje kształty do ozdabiania, nożyczki, klej lub kredki, farby.

8. Zabawa z lunetą. Przy pomocy lunety można odszukiwać w najbliższym otoczeniu wskazanego przedmiotu.
Dzięki tej zabawie można zaobserwować do którego oka dziecko dostawia lunetę. Miłej zabawy

9. Pląs- Głowa ramiona…

10 . Calineczka