piątek, kwiecień 19, 2024

Adaptacja

Pierwsze dni w przedszkolu to okres bardzo trudny zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią dziecku (i rodzicowi) adaptację w naszym przedszkolu.

• Organizuj spacery w okolice przedszkola
    Uczestnicz w dniach otwartych i programie adaptacyjnym
    Baw się z dzieckiem w przedszkole
    czytaj książki o tematyce przedszkolnej, rozmawiaj o ilustracjach itp

• Często mów dziecku, że niebawem pójdzie do przedszkola, rozmawiaj z maluchem o przedszkolu; opowiadaj, co będzie tam robiło, zapewniaj, że pozna nowych kolegów i koleżanki, że dużo się nauczy
    Akceptuj dziecko i wspieraj je, staraj się zrozumieć jego stres
    Mów pozytywnie o przedszkolu, buduj zaufanie do nauczycieli przedszkola
    Unikaj zachowań utrudniających adaptacje, nie użalaj się nad dzieckiem

• Przyzwyczajaj do samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, mycia rąk i buzi, ubierania i rozbierania się, korzystania z chusteczek higienicznych; ucz zdejmowania i zakładania ubrań
    Dobieraj garderobę, która łatwo się zdejmuje (spodenki z gumką, luźne bluzy, pantofle na rzepy lub zamek)
    Wdrażaj dziecko do utrzymywania w ładzie i porządku garderoby
    Zachęcaj do samodzielnego jedzenia – picia z kubka, używania łyżki podczas posiłków
    Odzwyczajaj dziecko od smoczka i butelki, pampersa
    Motywuj dziecko do samodzielności, stosuj pochwały, np.: „Złożyłeś zabawki sam, jak prawdziwy przedszkolak”; Zachęcaj do odkładania zabawek na wyznaczone miejsce
    Organizuj dziecku zabawy ruchowe, np.: bieganie, chodzenie po schodach, wspinanie się
    stwarzaj okazje sprzyjające rozwojowi mowy, wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad
    na około dwa, trzy tygodnie przed pójściem do przedszkola dostosuj rytm dnia do potrzeb przyszłego przedszkolaka, tak by po rozpoczęciu roku szkolnego liczba zmian nie przerosła dziecka. Powodzenia!

Adaptacja w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu to burzliwy czas i ciężko stwierdzić kogo ta burza dosięga najbardziej – dziecko, rodzica czy nauczyciela? Ponieważ wrzesień nadejdzie jak zawsze szybciej niż można się tego spodziewać, już dziś warto zastanowić się jak zaplanować pierwsze dni w przedszkolu, by były one opłakane minimalną ilością łez przedszkolaków i rodziców, którzy często po raz pierwszy na poważnie rozstają się z dzieckiem.

Jakich trudności możemy spodziewać się w pierwszych dniach września z maluszkami rozpoczynającymi przygodę z przedszkolem? maluszki płaczą, całkiem sporo i są w ogromnym szoku, że to nie mama ani tata ociera ich łzy; histeria przybiera różne oblicza: czasem przechodzi w bunt, czasem w próbę ucieczki z sali, czasem w błagania o powrót mamy; rodzice bywają przerażeni – nie żeby zaraz każdy, ale szczególnie mamy czasem naprawdę ciężko znoszą pierwsze rozstanie z dzieckiem; strach rodzica przybiera różne oblicza: za długie pożegnania, pytania pełne podejrzeń; dzieciaczki “są zielone” – niekoniecznie potrafią usiąść w kole, nie wiedzą gdzie mają miejsce zabawki i gdzie jest toaleta i z dużym prawdopodobieństwem nie zapytają o to nowopoznanego dorosłego. Co więc ukazuje się naszym oczom – chaos, hałas i nieufni rodzice. Spokojnie! To tylko pierwszych kilka chwil.

Ciepła, radosna atmosfera, uśmiechnięty, życzliwy, wykwalifikowany personel to nasze atuty.
Dowiedz się więcej o naszym przedszkolu