Temat przewodni : Wielkanoc
Drodzy Rodzice, przypominamy, że są to propozycje do wykorzystania w miarę możliwości, czasu i potrzeb. To WY decydujecie czy i jak je zrealizujecie.
Pomoce dydaktyczne użyte do zrealizowania temu pochodzą z materiałów przeznaczonych do nauczania wydawnictw: WSiP oraz Bliżej Przedszkola. Wtorek 07.04.2020r.
Temat: Jakie są tradycje Świąt?
1. ZAŁ1 – Plansza : Polskie tradycje wielkanocne. Które z przedstawionych wielkanocnych tradycji znasz? A które są Twoje ulubione – dlaczego?
2. Wysłuchaj opowiadania Kogo obudziło wiosenne Słonko? Dlaczego Słońce ich obudziło? ZAŁ3 Z gałązek wierzby z „kotkami” robi się palmy wielkanocne, któ¬re święci się na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi, w Niedzielę Palmową. Kurczaki, Zajączki, Baranki, to symbole Świąt. Te zwierzęce postacie ozdabiają stół wielkanocny i wkładane są do koszyczka wielkanocnego. Koszyczek jest teraz pusty. W Wielką Sobotę święcone są wielkanocne koszyczki, które wypełnione są różnymi rodzajami pokarmów. Jutro dowiecie się, co wkłada się do koszyczka.
3. Trochę zabawy z muzyką. Batti Strauss „Comedians, galop”
Kto pamięta i nauczy rodziców?
4. Zagadki wielkanocne – utrwalenie wiedzy o zwyczajach wielkanocnych.
Usiadły na gałązce wierzby kotki, jak na obrazie.
Są szare, puchate, pewnie już wiesz, że to… (bazie)
– Gdy skorupka jajka pęka, wychodzi z jajeczka.
Wygląda wtedy jak mała, żółciutka kuleczka. (kurczak)
– Mogą zaszywać się w lesie lub skakać po łące.
Mogą też być czekoladowe i są to … (zające)
- Ma złociste rogi i kożuszek biały.
Nie biega po łące, bo z cukru jest cały. (branek)
- Leżą w koszyczku zgrabnie ułożone.
W kolory i wzory pięknie ozdobione. (pisanki)
5. Propozycje „Bazie kotki” W podanym linku
znajdują się 3 propozycje prostych prac plastycznych z baziami. Oczywiście można je dowolnie modyfikować, np. dodać kokardki, zrobić tło, całą wierzę, albo gałązki ze zwiniętej gazety pomalowanej na brązowo. Miłej zabawy.